Prowadzenie jednoosobowej działalności jest nie tylko wielką przygodą, ale niesie ze sobą również spore ryzyko. Zwłaszcza w kwestiach podatkowych, które – powiedzmy sobie szczerze – nie należą do najłatwiejszych.

Jednoosobowe firmy nie zawsze posiadają na starcie odpowiedni budżet, aby zapewnić sobie bezpieczny i komfortowy start. Pieniądze często są bardzo ograniczone i rzadko kiedy początkujący przedsiębiorcy decydują się delegować niektóre zadania na zewnątrz. Chcąc oszczędzić jak najwięcej środków, często samodzielnie zajmują się całym prowadzeniem działalności. W tym również spraw księgowych.

Istnieją jednak trzy powody, dla których znacznie lepiej już na początku wynająć biuro księgowe. Powody, które pozwolą zapewnić firmie znacznie lepsze możliwości rozwoju i wyższe bezpieczeństwo:

Profesjonalizm

Księgowość to bardzo trudna dziedzina, w której nie wszystkie przepisy są jasne, a śledzenie ich zmian może często powodować w głowie prawdziwy szum informacyjny. Zwłaszcza, gdy ma się w niej również inne aspekty prowadzonego biznesu.

Z kolei profesjonalne biuro księgowe zatrudnia osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości oraz prawa podatkowego, co zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku stałego trzymania ręki na pulsie. Jego zadanie ograniczone zostaje wyłącznie do przekazywania pracownikom biura niezbędnych dokumentów. Oraz do opłacania w terminie wszystkich należności.

Oszczędność czasu

Jako, że biuro księgowe zajmuje się całą robotą papierkową, przedsiębiorca ma znacznie więcej czasu na faktyczne prowadzenie firmy. Spotkania z klientami, wymyślanie nowych strategii rozwoju, wykonywanie zleconych zadań – to jest to, na czym powinien się skupić.

Delegowanie zadań typowo rachunkowych na zewnątrz pozwala oszczędzić co najmniej kilkanaście godzin tygodniowo. Godzin przeznaczonych nie tylko na samo rozliczanie, ale również przyswajanie przepisów podatkowych oraz ich ewentualnych zmian. Co samo w sobie bywa bardzo czasochłonne.

Bezpieczeństwo

Samodzielne prowadzenie księgowości – w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada odpowiedniej wiedzy – prędzej czy później może doprowadzić również do powstania błędu. Mniejszego lub większego, ale z pewnością niezwykle stresującego dla właściciela firmy.

Wykorzystanie biura księgowego usuwa z drogi również i ten problem. Zwłaszcza, że biuro – jeśli już dojdzie do takiej sytuacji – bierze odpowiedzialność za pomyłki swoich pracowników. Dzięki czemu przedsiębiorca nie ponosi ewentualnych kosztów ich naprostowania.

W prowadzeniu własnego biznesu ważne jest to, aby wszystko było zawsze dopięte na ostatni guzik. Nie warto więc ryzykować cennego czasu oraz nerwów na samodzielne prowadzenie całości biznesowych spraw. Znacznie lepiej niektóre z nich delegować na zewnątrz, w ręce doświadczonych specjalistów. I zająć się tym, co faktycznie przynosi zysk.