Otwierając własną działalność gospodarczą przedsiębiorca ma na głowie naprawdę mnóstwo spraw do załatwienia. Nie tylko tych związanych z zarejestrowaniem biznesu w odpowiednich urzędach, ale również z wyborem rodzaju księgowości, czy też koniecznością (lub nie) zaopatrzenia się w kasę fiskalną.

Ten ostatni problem jest na szczęście bardzo łatwy do rozwiązania. Zwłaszcza, że przepisy dokładnie podają, kiedy kasa fiskalna jest konieczna.

Muszą ją posiadać posiadać:

  • firmy zajmujące się przewozami pasażerskimi (zarówno regularnymi, jak i nieregularnymi),
  • taksówkarze,
  • sklepy zajmujące się sprzedażą oprogramowania komputerowego oraz danych na wszystkich rodzajach nośników,
  • sklepy ze sprzętem radiowo-telewizyjnym, fotograficznym oraz telekomunikacyjnym ,
  • sklepy sprzedające części samochodowe,
  • sklepy prowadzące sprzedaż papierosów oraz napojów alkoholowych
  • firmy zajmujące się sprzedażą gazu płynnego,
  • sklepy sprzedające produkty wykonane z metali szlachetnych, lub z jedynie zawierające pewną ilość tych metali w składzie,
  • firmy przekraczające limit 20 tysięcy zł obrotu w pierwszym roku działalności (lub 40 tysięcy zł w latach kolejnych).

Jak kupić kasę fiskalną?

Przede wszystkim dostosowując model do faktycznych potrzeb firmy. Na rynku istnieją urządzenia w przedziałach cenowych od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Droższe modele oferują oczywiście znacznie więcej funkcji, jak i również możliwość zakodowania dużej ilości produktów w pamięci. Tańsze są prostsze w obsłudze i często wystarczają do podstawowych usług oferowanych przez przedsiębiorstwo.

Należy zwrócić też bezwzględną uwagę na serwis techniczny, jaki oferuje sprzedawca. W momencie jakiejkolwiek awarii kasy często firma staje się do chwili jej naprawy wyłączona z użytku. Dla bezpieczeństwa, oraz komfortu prowadzenia działalności warto więc zapewnić sobie błyskawiczną pomoc w razie jakiegokolwiek wypadku.

Fiskalizacja

Sam zakup kasy i jej podłączenie nie sprawia, że od razu można jej używać. Potrzebna jest również fiskalizacja, czyli wpisanie do pamięci urządzenia przez serwisanta numeru NIP oraz danych drukowanych następnie w nagłówku paragonu. Dopiero wtedy urządzenie zgodnie z prawem może spełniać swoje funkcje.

A przedsiębiorca zapewnić sobie spokój oraz działanie zgodnie z literą prawa.