Wkrótce nadejdzie nowy, 2015 rok. A wraz z nim pewne zmiany, które warto sobie przyswoić. Zwłaszcza, jeśli prowadzicie firmę i chcecie być na bieżąco z przepisami podatkowymi. Sprawdźcie, jakie cztery zmiany w VAT czekają na nas po pierwszym stycznia.
Po pierwsze: wprowadzenie systemu MOSS
MOSS (mini one stop shop – mały punkt kompleksowej obsługi) to specjalne rozwiązanie mające za zadanie ułatwić rozliczanie podatku VAT przy sprzedaży usług telekomunikacyjnych, elektronicznych lub nadawczych osobom prywatnym zamieszkałym na terenie Unii Europejskiej.
Do tej pory sprzedając tego typu usługi np. mieszkańcom Niemiec, Francji, czy Włoch trzeba było rozliczać się i opłacać VAT w poszczególnych państwach. Teraz cała procedura będzie znacznie bardziej uproszczona, zwłaszcza, że wszystkie formalności dokonywane są za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego.
A i same deklaracje będzie można składać elektronicznie.
Po drugie: zmiany w systemie sprowadzania pojazdów z Unii
Do tej pory, w czasie sprowadzania pojazdu z terenów Unii Europejskiej konieczna była wizyta w odpowiednim urzędzie (miasta, gminy) w celu pobrania druku VAT-25. Wiązało się to też z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej wynoszącej 160 zł.
Starając się uprościć formalności związane z zakupem samochodu zza granicy, uzyskanie druku VAT-25 od 1 stycznia nie będzie konieczne do prawidłowego przewiezienia oraz zarejestrowania pojazdu w Polsce.
Po trzecie: więcej kas fiskalnych
Od nowego roku zmieniają się zasady zwolnień z posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorców. Zasady, niestety działające w wielu przypadkach na niekorzyść, bowiem zmniejszają grupę tych, którzy nie musieli do tej pory wyposażać się w podobne urządzenie.
Rok 2015 przyniesie konieczność zakupu kasy przez mechaników, lekarzy, doradców podatkowych i prawniczych (z wyłączeniem notariuszy), a także osób świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w tych przypadkach zostaje narzucony odgórnie, co oznacza, że z posiadania urządzenia nie będzie zwalniało osiąganie obrotów mniejszych niż określony limit. Ten zaś dla reszty pozostaje bez zmian i wynosi 20 tys. zł.
Termin przewidziany na dostosowanie się do nowych standardów upływa 1 marca 2015.
Pocieszeniem może być fakt, że powyższe przepisy mają obowiązywać jedynie przez dwa najbliższe lata. Przedstawiciele zawodów, które zostały zmuszone do zakupu i instalacji kasy mogą mieć więc nadzieję, że za 24 miesiące regularnie zostaną zmienione na ich korzyść.
Po czwarte: brak obowiązku potwierdzenia rejestracji VAT
Wpis kończymy informacją miłą szczególnie dla nowych przedsiębiorców. Dzięki zmianie przepisów nie będą musieli obowiązkowo uzyskiwać potwierdzenia zgłoszenia jako płatnicy VAT. Do tej pory taką opłatę należało uiścić przed złożeniem druku VAT-R w urzędzie, a następnie przy składaniu odpowiednich dokumentów załączyć dowód wpłaty.
Jako, że zaświadczenie nie jest w wielu przypadkach konieczne, istnieje możliwość rezygnacji, co pozwala oszczędzić koszt jego uzyskania.
fot. Peter Moons, flickr CC