Szybki rozwój firmy, efektywne planowanie zasobów i sprawne zarządzanie firmą ? to marzenie każdego menedżera. Dzięki odpowiednim technologiom i wdrożonemu oprogramowaniu, jest to proces znacznie łatwiejszy niż by się wydawało. Dobrze dobrany, skonfigurowany i wdrożony system informatyczny pozwala nie tylko przyspieszyć procesy zarządzania i przepływ informacji, ale również oszczędza czas, pieniądze i ludzką pracę ? najważniejsze zasoby firmy. Systemy ERP ? bo o nich mowa – umożliwiają optymalizację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie i wspomagają zarządzanie. Na czym polega działanie systemów ERP? I co przedsiębiorca planujący wdrożenie takiego systemu powinien wiedzieć?

Co to jest ERP

Nazwa ERP pochodzi z angielskiego enterprise resource planning i oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Mówiąc wprost, chodzi o oprogramowanie, które pozwala połączyć w jedną całość wszystkie procesy zachodzące w firmie, ułatwiając dzięki temu zarządzanie zasobami, planowanie działań i umożliwiając pełną kontrolę nad tym, co się dzieje w firmie.

Jakie procesy łączy oprogramowanie ERP?

W zasadzie wszystkie, jakie są potrzebne w firmie. Oprogramowanie ERP działa na zasadzie modułowej. Oznacza to, że każda firma, może dobrać właściwe dla swojego rodzaju działalności elementy oprogramowania i dzięki temu, skomponować całość, która pozwala sprawnie zarządzać firmą. Najpopularniejsze moduły to: księgowość (musi ją prowadzić każda firma), finanse (każda musi nimi zarządzać) i systemy kadrowe (każda firma posiada pracowników). W większości firm, ważnym modułem systemu IT jest sprzedaż. Niezależnie od tego z jaką firmą mamy do czynienia (usługową czy produkcyjną) – każda sprzedaje. Często wykorzystywanym elementem jest również zarządzanie relacjami z klientami.

W zależności od specyfiki firmy, oprogramowanie ERP może zawierać również takie moduły jak:

  • zarządzanie zapasami
  • magazynowanie
  • planowanie dostaw
  • logistyka (śledzenie dostaw)
  • procesy zakupowe
  • planowanie innowacji
  • zarządzanie projektami

Przykład: Wdrożenie systemu ERP w piekarni pozwala na:

  • planowanie koniecznych zakupów (zgodnie z informacjami z działu sprzedaży, które pracownicy wprowadzili w system),
  • planowanie produkcji (z wykorzystaniem również modułu kadrowego, który pozwoli sprawnie i zgodnie z prawem ustalić systemy pracy zmianowej i rozliczyć pensje pracowników),
  • zarządzanie stanem magazynowym (zarówno półproduktów, jak i produktów gotowych)
  • zaplanowanie dostaw półproduktów oraz zaplanowanie transportu do klientów docelowych (sprzedaż hurtowa)
  • odnotowanie wszystkich zakupów i sprzedaży w systemie finansowym i księgowym
  • zaplanowanie produkcji i zakupów w zależności od sezonowości itd.

Z danych zgromadzonych w jednym systemie, korzystają w zasadzie wszystkie działy w firmie, a posiadanie danych w obrębie jednego systemu sprawia, że każda wprowadzona zmiana wpływa na pozostałe informacje i dzięki temu, całość funkcjonowania piekarni jest przejrzysta i sprawna.

W jakich firmach wdraża się systemy ERP?

Pierwsze wdrożenia systemów ERP odbywały się w firmach produkcyjnych, ale obecnie poziom rozbudowania systemów oraz ich możliwości pozwalają na wykorzystanie technologii IT w każdym przedsiębiorstwie ? zarówno usługowym jak i dystrybucyjnym. Nie ma też znaczenia wielkość firmy ? istnieją systemy przygotowane dla niewielkich firm jak i dla firm dużych, posiadających wiele oddziałów czy całą sieć (np. sieć handlowa). Oczywiście, w zależności od stopnia skomplikowania procesów w firmie, wdrożenie systemu ERP nie jest sprawą banalnie prostą ? wymaga dużej wiedzy na temat procesów biznesowych. Dlatego zazwyczaj wdrożeniem odpowiednich modułów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które potrafią rozpoznać potrzeby klienta i wiedzą jakie elementy systemu ERP dadzą mu przewagę biznesową.

Po co wdrażać systemy ERP?

W skrócie po to, by łatwiej zarządzać, lepiej planować i móc efektywnie wykorzystywać zasoby firmy. Sprawny, działający i dobrze wdrożony system ERP sprowadza się do oszczędności finansowych, które uzyskuje się między innymi dzięki:

  • możliwości monitorowania przepływów finansowych dzięki modułom księgowym i finansowym (wiemy gdzie są pieniądze, jakie są należności i zobowiązania. System ERP umożliwia zautomatyzowanie procesów monitowania kontrahentów, wysyłania not, dokonywania płatności oraz umożliwia analizę finansową firmy),
  • możliwości sprawnego zarządzania kapitałem ludzkim (przejrzysta polityka kadrowa, wzrost wydajności pracowników, możliwość monitorowania zasobów, planowania sukcesji, rekrutacji itd.),
  • lepszemu przepływowi wiedzy między działami (brak opóźnień, szybkie planowanie i reagowanie na problemy, sprawne przekazywanie zadań itd.),
  • wzrostowi sprzedaży (lepszej jakości obsługa klienta, szybkie reagowanie w razie problemów, sprawne zarządzanie stanem magazynowym),
  • sprawniejszemu zarządzaniu zapasami, stanem magazynowym, planowaniem produkcji czy zakresu usług.

Jak widać, systemy ERP pozwalają na usprawnienie zarządzania przedsiębiorstwem na wielu płaszczyznach, a co najważniejsze, mogą zmieniać się wraz z nim i dostosowywać do nowych potrzeb rozrastającej się firmy.

Jak system ERP może działać z korzyścią dla Twojej firmy? Jako partner firmy Comarch oferujący systemy Comarch ERP dysponujemy odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, by odpowiedzieć na Twoje wszelkie pytania. Skontaktuj się z nami!