Bez odpowiedniego sprzętu wiele firm nie jest w stanie odpowiednio się rozwinąć. Ale z drugiej strony, aby go kupić muszą się rozwijać i zacząć przynosić konkretne dochody. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na błędne koło, jednak na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – leasing.

Leasing to produkt oferowany zarówno przez banki, jak i wiele innych firm, często wyspecjalizowanych właśnie w tego typu rozwiązaniach finansowych. Na pierwszy rzut oka przypomina zwykły kredyt, jednakże posiada parę cech, które sprawiają, że jest od niego znacznie lepszy. Przynajmniej dla przedsiębiorców.

Czym jest leasing?

Leasing to instrument finansowy, który pozwala nam zaopatrzyć się w potrzebne wyposażenie (samochód, sprzęt elektroniczny, oprogramowanie, a nawet meble biurowe), które jest niezbędne do prowadzenia działalności. Podobnie jak w przypadku kredytu, zobowiązujemy się spłacać co miesiąc pewną określoną kwotę, jednakże każdy zakup leasingowy przez całość okresu spłaty należy w tym przypadku do leasingodawcy, a comiesięczna opłata jest swego rodzaju opłatą za użyczenie. Po zakończeniu spłat otrzymujemy możliwość przejęcia na własność używanych produktów po określonej cenie wykupu, lub ponownego wzięcia leasingu na nowszy sprzęt.

Pozwala to wielu firmom np. regularnie wymieniać pojazdy, komputery i używane oprogramowanie, aby nadążyć za zmianami na rynku.

Dlaczego lepiej zdecydować się na leasing zamiast kredytu? Są ku temu dwa ważne powody:

Leasing dostaniemy znacznie łatwiej niż kredyt

Przynajmniej jeśli chodzi o firmy leasingowe działające w Polsce. Są one bowiem znacznie bardziej elastyczne pod względem możliwości udzielania leasingu od banków, oferując często o wiele lepsze warunki, a jednocześnie nie wymagając aż takiej ilości formalności.

Prawdę mówiąc, w większości przypadków do zaciągnięcia leasingu wystarczą dokumenty rejestrowe firmy oraz opłata wstępna. A decyzja o ewentualnym jego przyznaniu może zapaść już w jeden dzień, co znacznie przyspiesza całą procedurę i pozwala szybciej cieszyć się niezbędnym do pracy sprzętem lub pojazdami.

Raty leasingu możemy wrzucić w koszty prowadzenia działalności

Biorąc w leasing np. samochód mamy możliwość odliczenia od podatku nie tylko comiesięczne raty opłacane leasingodawcy (w wypadku kredytu odliczyć możemy wyłącznie odsetki), ale również wszelkie inne koszty związane z użytkowaniem samochodu. Co więcej, nie ma w tym wypadku żadnych ograniczeń kwotowych, które występują np. w czasie prowadzenia tzw. „kilometrówki”.

Jak widać – leasing jest wręcz stworzony dla tych osób, które chcą relatywnie niskim kosztem zapewnić sobie cały czas dostęp do świeżych technologii. Pozwala również znacznie szybciej zapewnić firmie niezbędne wyposażenie do tego, aby w spokoju mogła się rozwijać i zwiększać swoje dochody.

fot. THOR, Flickr CC