Już wkrótce Boże Narodzenie, a to oznacza, że w wielu firmach rozpocznie się gorący okres przygotowywania różnych upominków dla kontrahentów. Niektórzy stawiają na prostotę skupiając się na świątecznych kartkach, inni chcą pójść dalej dołączając np. drobny upominek. Ale co można w takiej sytuacji odliczyć od podatku? Warto sprawdzić, aby nie narobić sobie kłopotów.

Kartki świąteczne

W wypadku ograniczenia się jedynie do wysyłki kartek świątecznych, sprawa jest prosta. Tego typu działanie kwalifikuje się do ogólnie przyjętych zwyczajów biznesowych, wpływających dodatkowo na wywieranie pozytywnego wizerunku wśród adresatów, toteż koszt zakupu kartek świątecznych bez problemów można wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo, jeśli cena pojedynczej kartki nie przekracza 10 zł netto, możemy odpisać również podatek VAT.

Aby być w 100% pewnym, że Urząd Skarbowy nie zakwestionuje tego wydatku wystarczy na każdej wysłanej kartce umieścić logo firmy. Wtedy otrzymujemy bezsprzeczny argument pozwalający zakwalifikować taki wydatek jako działanie reklamowe.

Drobne podarunki

Jeśli chodzi o drobne podarunki (np. słodycze, albo upominki rzeczowe) mamy możliwość odliczenia podatku wtedy, gdy zaliczyć je możemy do kosztów reklamowych a nie reprezentacyjnych.

Oznacza to, że w tej kategorii produktów znaleźć się mogą np. wydawane przez nas materiały promocyjne (np. katalogi, kalendarze) lub produkty o drobnej wartości z wyraźnym, nieusuwalnym logo naszej firmy (np. długopisy, kubki).

W innych przypadkach nawet nieodpłatne przekazywanie upominków jest kosztem reprezentacyjnym i uniemożliwia odpisanie go od podatku. Co więcej, jeśli wartość pojedynczego produktu (lub produktów przekazywanych jednemu kontrahentowi w ciągu roku) przekracza 100 zł, musimy dodatkowo opłacić należny VAT.

Alkohol

Nie ma co ukrywać, alkohol jest jednym z najpopularniejszych prezentów wręczanych sobie przy każdej okazji. Tego typu koszt kwalifikowany jest jednak jako koszt na cele reprezentacyjne, przez co nie ma możliwości odliczenia go od podatku dochodowego.

Mamy jednak możliwość odliczenia podatku VAT pod warunkiem, że nabycie trunków jest choćby pośrednio związane z prowadzoną przez nas działalnością.

Jeśli chodzi o alkohol, wielu specjalistów prawa podatkowego jest zdania, że przekazywanie go w formie prezentu nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy zakup trunku wykorzystać do zmniejszenia naszych obciążeń podatkowych. Warto więc do kwestii zakupu tych produktów z dużą dozą ostrożności.

fot. JD Hancock, Flickr CC