Księgowość jest dla większości przedsiębiorców czarną magią – przynoszą księgowej stos papierków i dokumentów, po to by otrzymać w efekcie informacje o kwotach podatków do zapłacenia. Z czego wynikają te kwoty? Jak prowadzone jest rozliczenie? Takie informacje przedsiębiorców przyprawiają o ból głowy – nic więc dziwnego, że pierwsza wizyta w biurze rachunkowym jest sporym stresem. Na szczęście, jeśli trafisz do kompetentnego biura księgowego, nie musisz wiele wiedzieć na temat księgowości – to jaką formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym wybrać, księgowe doradzą po zadaniu zaledwie kilku pytań. Co zatem musisz wiedzieć, zanim nastąpi Twoje pierwsze spotkanie z księgową?

1. Jakie będą Twoje przewidywane przychody?

Wprawdzie trudno to przewidzieć tak od razu, ale wystarczy tu prosta informacja – czy przewidywany dochód będzie przekraczać 100.000 zł? Dlaczego akurat tyle? Bo w przypadku rozliczenia się za pomocą skali podatkowej, po przekroczeniu kwoty dochodu w wysokości 85.528 zł, podatek dochodowy wzrośnie z 18 do 32% (od nadwyżki). W przypadku podatku liniowego, zawsze płacimy 19% podatku niezależnie od wysokości dochodu (ale nie mamy ulg) – zatem na 100.000 dochodu znajduje się granica opłacalności skali podatkowej. Przy tej wartości podatek będzie taki sam niezależnie od formy rozliczenia. Powyżej bardziej będzie opłacać się rozliczenie liniowe.

2. Jak duże możesz mieć ulgi?

W przypadku skali podatkowej, od kwoty przychodu odliczamy koszty i ulgi i dopiero od tego płacimy podatek. W przypadku podatku liniowego nie możemy rozliczyć wielu ulg, nie możemy też rozliczyć się z małżonkiem – z tego powodu warto zastanowić się jakiego rodzaju ulgi moglibyśmy mieć i w efekcie jak zmienia one nasz dochód, co wpływa bezpośrednio na wysokość podatku do zapłacenia.

3. Czy Twoi klienci będą VATowcami?

Innymi słowy mówiąc, czy będziesz swoje towary lub usługi sprzedawał klientom detalicznym czy firmom? I czy firmy te będą VAtowcami? Ta informacja potrzebna jest do tego, by podjąć decyzje czy lepiej zostać VATowcem czy rozliczać się bez VAT.

4. Czy klienci będą płacić w terminie?

W przypadku VATowców ważną informacją będzie też to, na ile zdyscyplinowani mogą być Twoi klienci. VAT można rozliczać miesięcznie lub kwartalnie. Ta druga forma wymaga większej dyscypliny finansowej (by nie wydać pieniędzy przeznaczonych na zapłatę podatku VAT), ale jednocześnie pozwala na rozliczanie VAT metoda kasową – czyli płacimy go dopiero po otrzymaniu płatności od klienta.

5. Czy będziesz mieć pracowników?

Dla firmy księgowej to ważna informacja – oznacza bowiem dodatkową prace związaną z deklaracjami ZUS i rozliczeniem kadrowym.