W wielu różnych sytuacjach zawodowych własny pojazd jest najskuteczniejszym i najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się po mieście. Na szczęście koszty związane z zakupem paliwa możemy odliczyć od podatku. Nawet korzystając z prywatnego auta.

Samochód przydaje się każdemu, kto prowadzi biznes wymagający pracy poza biurem, dojeżdżania na spotkania firmowe, wyjazdy poza miasto i inne aktywności zmuszające do częstego przemieszczania się z jednego miejsca na drugie. Dlatego cieszy możliwość uwzględnienia w kosztach prowadzenia działalności wydatków dokonywanych w czasie tankowania.

Paliwo w koszty

Wiadomo, że nie każdego stać od razu na nowy samochód kupiony na firmę. Wiele osób przez długie lata rozwijania swojego biznesu korzysta przede wszystkim z tych możliwości, których używali przed założeniem działalności gospodarczej.

Pojazd posiadany prywatnie w świetle prawa wykorzystywać możemy bowiem również w celach związanych z prowadzeniem własnego biznesu, co powoduje, że mamy możliwość odliczenia np. kosztów paliwa. Co prawda nie możemy odliczyć tego zakupu od VAT-u, lecz jedynie od podatku dochodowego, ale nawet takie możliwości sprawiają, że tankowanie „na firmę” staje się bardzo opłacalne.

Choć warto pamiętać, że nie można robić tego cały czas. Prywatne auto z definicji służy do poruszania się również w celach innych, niż zarobkowe. Dlatego każdy przedsiębiorca wykorzystujący własne auto w biznesie musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, która wyszczególni koszty ponoszone na paliwo wykorzystywane do spraw służbowych.

Numer rejestracyjny na fakturze?

Jednym z elementów, które jeszcze jakiś czas temu były wymagane na fakturze, był numer rejestracyjny samochodu. Obecnie (dokładnie od stycznia 2013 roku) nie ma obowiązku jego umieszczania, jeśli tankujemy pojazd prywatny.

Dzięki temu wykorzystywanie własnego (lub użyczonego na podstawie podpisanej przez obie strony stosownej umowy) samochodu w prowadzonej przez siebie firmie jest dobrym sposobem na zmniejszenie obciążeń podatkowych.